Mobile search icon
hu >> analytical-services-hungary >> Híreink

Híreink

Ezen az oldalon az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. legfrissebb híreit, információit, közleményeit olvashatja.

Eurofins Tudásközpont: nemzetközi együttműködések a mikroműanyag-kutatásról

Az Eurofins Analytical Services Hungary Kft. a legstabilabb hazai cégek között

Örökké „élő”, veszélyes anyag bukkant fel a Tiszában

Újrahasznosított csomagolás: mire kell figyelni?

Egységessé és teljessé válnak az Eurofins csoport hazai környezetanalitikai szolgáltatásai

Ingyenes vizsgálattal támogatjuk az Egy Csepp Figyelem Alapítványt

Mi is az a rugalmas akkreditáció?

Nem elég hatékonyak a kézfertőtlenítők

Az Eurofins a legerősebb magyar brandek között!

Az Eurofins a munkavédelemért

Az Eurofins a legelkötelezettebb zöld vállalatok között

Mikroműanyag a Balatonban: hogyan hat az élőlényekre?

Független vizsgálólaboratórium az élelmiszer-biztonságért

„Biztonságos, jó minőségű élelmiszerrel látjuk el a hazai lakosságot”

Terítéken az élelmiszer-biztonság

Vezető halálokká válhat a baktériumok antibiotikum-rezisztenciája

Az Almás gesztenyerózsa lett a Magyarország cukormentes tortája háziverseny győztese

Madárfotók üvegkalickában

Mikroplasztikok és „örök életű” anyagok vizeinkben

Regisztráljon a Hungalimentaria konferenciára!

Az Europhins Biopharma Üzletágának legfrissebb hírei

Ismét lesz Hungalimentaria

Ruhacímke a tengerben

Új név, változatlan minőség

Az Eurofins-csoport tagjaként is folytattuk a jótékonykodást

Birdo – Az év madárpályázata díj. Gyönyörű képeken a madárvilág!

Átvettük a Superbrands Business díjat!

A nagy laborsztori: 30 évesek lettünk, és immár az Eurofins-csoporthoz tartozunk!

Mik azok a natúrborok, és miért lehetnek fontosak a 21. században?

Mikotoxinok: a klímaváltozás nyertesei!

Mitől keresű a kávé, és egyáltalán ki érzi annak?

Toxikus anyagok az élelmiszerekben: miért kell vizsgálni a tropán alkaloidokat?

Kategóriagyőztes lett a WESSLING Tudásközpont Magyarország egyik legújabb és legelőremutatóbb versenyén, a Greengage 2022 - A zöld elkötelezettség díján. A mikroműanyagokkal kapcsolatos kutatásunkkal egyetlen laboratóriumként, a legtekintélyesebb hazai márkákkal versengve érdemeltük ki az elismerést, ismételten demonstrálva, hogy az idén 30 éves tudásközpontunk a körkörös gazdaság támogatását állítja a központba.
A verseny célja, hogy megtalálja és bemutassa azokat az eredményes vállalatokat, amelyek ma Magyarországon fenntarthatóan, kiemelt fontossággal, "ökotudatosan" és környezetkímélően gyártanak innovatív termékeket, adnak el szolgáltatásokat, vagy támogatják fejlesztéseikkel, folyamataikkal a piacot.

„A környezettudatos vállalati működés alapkövetelmény, ezért minden cégnek érdeke és kötelessége működését a szűkebb és tágabb társadalmi és természeti környezete figyelembevételével kialakítani” – fogalmazott a GREENGAGE versenyt kiíró Professional Publishing Hungary kiadó. A négy főkategóriában, szakmai értékelési szempontokkal, a fenntartható gazdaság elkötelezett támogatóiból álló zsűritagok* olyan vállalati projekteket vártak, amelyek 2019 - 2021 között hozzájárultak a gazdaság zöldítéséhez.

Mimkroműanyagok a szennyvizekben – egy budapesti vizsgálólaboratórium szerepe című pályázatával a WESSLING Tudásközpont lett az egyik főkategória nyertese!

A mikroműanyag-szennyezés korunk egyik legfontosabb környezetvédelmi problémája. A WESSLING már korábban is élen járt a mikroműanyagok mérésében, Parányi Plasztiktalány elnevezésű CSR-projektje keretében nemcsak megvizsgálta a felszíni vizeink mikroműanyag-tartalmát, hanem egy rendkívül nagy hatású kommunikációs kampányt is lebonyolított ezzel kapcsolatban.

A WESSLING szakemberei a Külgazdasági és Külügyminisztérium megbízásából az EU Duna Régió Stratégia keretében végzett kutatás során ezúttal a szennyvizek mikroműanyag-tartalmát mérték meg. A nyers szennyvizekben 800‑4400 részecske/m3, a tisztított szennyvízmintákban 12-85 részecske/m3, míg a felszíni vízmintákban 9-28 részecske/m3 értékben jelentek meg a mikroműanyagok. Az eredmények arra utalnak, hogy szennyvíztisztító telepek a részecskék nagy részét eltávolítják ugyan, ám ennek ellenére a szennyvíz továbbra is a felszíni vizekben lévő mikroműanyagok egyik forrása lehet. A WESSLING kutatásának köszönhetően bővülnek a módszertani ismeretek, és ez elősegíti a nemzetközi harmonizációt, szabványosítást, politikai döntéshozatalt, valamint a jogalkotást is.

A WESSLING Tudásközpont számára azért rendkívül megtisztelő a Greengage Díj, mert ez az elismerés is igazolja a körkörös gazdaság érdekében tett erőfeszítéseinket és elkötelezettségünket.

*A zsűri elnöke Márta Irén (a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) ügyvezető igazgatója), Dr. Kerekes Sándor (Prof. Emeritus, Gazd.földrajz, Geoökonómia és Fenntartható Fejlődés Tanszék, Budapesti Corvinus Egyetem). Doktori Iskola Vezető, Gazd.tud. Kar, Kaposvári Egyetem), Herner Katalin (a KÖVET Egyesület a Fenntartható ügyvezető Igazgatója), Horváth I. Róbert (Terracycle IT termékmenedzsere), Somfay Dorottya (Business Unit Director - PPH MEDIA), Unger Zsolt (Unger & Partners ügyvezető)

A WESSLING Tudásközpont nem csak a vizsgálatok és tájékoztatás terén igyekszik támogatni a körkörös gazdaságot, hanem folyamatosan növekvő vállalatként a saját háza táján is olyan innovatív és előremutató intézkedéseket foganatosított, mint a hulladékkezelési felelős kinevezése, a kizárólag zöld áram használata vagy az elektronikus jegyzőkönyvek bevezetése – ezekkel az intézkedésekkel számokban is kimutathatóan járultunk hozzá a környezetünk védelméhez és a fenntarthatósághoz.


Miért fontos, hogy van hulladékkezelési szakembere?

Elsősorban azért, mert a több, mint 300 munkatársat foglalkoztató, illetve évente laboratóriumi vizsgálatok százezreit elvégző WESSLING Tudásközpontban a szelektív gyűjtés és a kollégák környezetbarát hozzáállása ellenére is rengeteg hulladék keletkezik. Csak hogy érzékeltessük ezt a mennyiséget: míg egy 180 lakásból álló panelházban hetente megközelítőleg 12 köbméternyi szemetet visznek el, addig a Tudásközpontban naponta 6,6 köbméter kommunális hulladék keletkezik – és akkor még nem is beszéltünk a nem lakossági jellegű szemétről.

Katzer Orsolya, a WESSLING mintavételi szakembere, szakmérnökként 2022-től látja el a hulladékkezelési feladatokat is. Legfőbb céljának azt tartja, hogy a kommunális hulladékot még intenzívebb szelektálással legalább a felére csökkentse. A „megmentett” hulladékot (döntően a papírt és a műanyagot) anyagában és tüzelőanyagként energetikai szempontból is remekül lehet hasznosítani – így a hulladéknak ez a része már bizonyosan nem a lerakóban végzi.

Ennek érdekében a szemetes edényeken még az eddigieknél is egyértelműbb matricákat jelenítünk meg, a kollégákat pedig a megfelelő információk átadásával, belső kampányokkal igyekszünk arra sarkallni, hogy az egyéni döntésük alapján minél hatékonyabban szelektálják a szemetet, így is hozzájárulva a körkörös gazdasághoz.

Igyekeznek emellett megoldást találni az egyébként száz százalékosan újrahasznosítható, és tonna számra felhasznált vegyszeres üvegek visszaforgatására is, valamint a polisztirol hab kérdésére.


Egy ligetnyi erdővel több marad évente

Ahogy arról korábban még a National Geographic online is beszámolt, a WESSLING egy korábbi innovációjának köszönhetően évente négy futballpályányi A4-es lapot spórolunk meg évente. A WESSLING Hungary Kft. új, elektronikus jegyzőkönyvének bevezetésével évente negyven fát ment meg, többek között ezért is érdemelte ki a Greennovációs Nagydíj Innovációs ötletek kategóriájának díját.

Szabó András, a laboratórium IT-vezetője az innovációt ismertetve elmondta, hogy a laboratóriumi vizsgálatokhoz kapcsolódó jegyzőkönyvek (50000 db/év) papír formátumú előállítása, illetve hagyományos aláírása felesleges papírfelhasználással jár, ami környezetszennyező tevékenység, emellett pedig sok adminisztrációt, időt és pénzt is igényel.

A laboratórium ezért a jegyzőkönyvek jelenlegi papíralapú rendszere helyett elektronikus eredményközlést (e-jegyzőkönyvet) vezetett be. A pdf-formátumú e-jegyzőkönyv hitelességét fokozott biztonságú elektronikus aláírással garantálja, eredetiségének átláthatóságát pedig a egy biztonsági QR-kód adja. A jegyzőkönyvet kézben tartó személy az egyedi QR-kódot egy okostelefonnal leolvasva az interneten keresztül meggyőződhet az e-jegyzőkönyv érvényességéről. Minderre egy modern, egyszerű és rendkívül hasznos telefonos applikációt dolgoztak ki.


Kizárólag zöld áram érkezik a WESSLING Tudásközpontba

2022. január 1-től valamennyi általunk felhasznált áram teljes mértékben tiszta, zöld energia. A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény alapján a megvásárolt áram mennyiséghez az energiakereskedő származási garanciát ad arról, hogy a megvásárolt energia milyen arányban származik megújuló energiaforrásból.

A WESSLING esetében ez az arány száz százalékos, azaz a két évre lekötött, összesen 5.422.220 kWh-nyi, gigantikus árammennyiség teljes mértékben zöld energia. A konstrukció lényege, hogy a kereskedő vállalja: rendelkezik annyi megújuló forrásból származó energiával, hogy az általa eladott mennyiség (megújuló) nem magasabb, mint az általa beszerzett, vagy megtermelt mennyiség. Az áram konkrétan megújuló alapú energiatermelésből származik: szél-. nap- és vízierőművekből, biogázt felhasználó erőművekből, biomassza kazánokból.

Ezért természetesen felárat fizetünk, amely a beszerzési jelentésből egyértelműen kiderül. A környezetvédelmi és fenntarthatósági (ESG) szempontok tehát immár nem csak a munkánk profilját, illetve a társadalmi felelősségvállalásunkat tekintve érvényesülnek, hanem konkrétan az energiagazdálkodásunkban is.

Bízunk benne, hogy a fenti lépésekkel a leghaladóbb környezetvédelmi vállalatok közé kerültünk, és természetesen a jövőben is minden erőnkkel ezen az úton szeretnénk tovább járni, segítve a körkörös gazdaság ügyét.

Hogyan állítják elő és hogyan vizsgálják az SRF-et?

Az idén 30. születésnapját ünneplő WESSLING Tudásközpont 2022-ben különös figyelmet fordít a körkörös gazdaságban játszott szerepének erősítésére, illetve annak bemutatására. A szilárd, újrahasznosított tüzelőanyag (SRF) talán az egyik legjobb példája annak, hogyan válik a hulladékból energetikailag is hasznosítható érték. Kisfilmünkben a Siókom Nonprofit Kft. munkáján keresztül az SRF előállítását, a WESSLING munkatársai segítségével annak nélkülözhetetlenül fontos vizsgálatát mutatjuk be.


A hulladékkezelés módja az elmúlt években gyökeresen megváltozott. Míg korábban szinte kizárólag a számos környezet- illetve egészségkárosító kockázatot magában hordozó lerakás vagy égetés volt az egyetlen alternatíva, úgy manapság már rendelkezésre áll az az ipari technológia, amelynek köszönhetően a hulladékból mind anyagában, mind pedig energetikailag is újrahasznosítható termék állítható elő.

Éppen ezért már lakossági szinten is érdemes a hulladékokat szelektíven gyűjteni, ugyanis azok újrafeldolgozása valóban megtörténik. Nem véletlen, hogy a haladó szellemiségű, a körkörös gazdaság iránt elkötelezett vállalatok és laboratóriumok a hulladékot ma már nem szemétnek, hanem lehetőségnek, vagy akár értéknek tekintik.

Ezeknek a termékeknek az ellenőrzését és tanúsítását olyan akkreditált laboratóriumokban végzik, mint a WESSLING Hungary Kft.

A hulladékot anyagában vagy energetikailag újrahasznosítani össztársadalmi felelősség, amelyben nagy felelőssége van a vizsgálólaboratóriumnak, hiszen ahogy magának a körkörös gazdaságnak, úgy ennek a folyamatnak is rendkívül erős kontroll mellett kell működnie.

Ez alkalommal szeretnénk a nagyközönségnek is megmutatni, hogyan zajlik az SRF vizsgálata, miért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék a szilárd, újrahasznosított tüzelőanyagokat, és természetesen az is kiderül a filmből, hogyan készül ez az anyag.